23/6/2016
Vložil: Jakub
1025
Sdílet: Facebook

Zálohování serveru s Linuxem

V předchozím roce jeden z našich projektů nabral technologicky na složitosti a jeho potřeby začaly překračovat běžné možnosti PHP. Z tohoto důvodu jsme byli nuceni pořídit server v Cloudu, který by nám umožňoval provozovat i aplikace mimo běžný webový server.

Proč Cloud

Cloud nám na jednu stranu dal nekonečné možnosti v tom, co tato aplikace dokáže. Ubuntu server je bezpečný a relativně rychlý. Využívá debianí balíčky, které jsou nejrozšířenější, a tak není problém si cokoliv užitečného či potřebného do serveru doinstalovat. Lze samozřejmě použít repozitáře, čímž nejste odkázáni na vyhledávání na internetu, vše se obsluhuje jednoduše a jasně. Nechybí ale ani možnost stáhnout si zdrojové kody a provést vlastní kompilaci.

Při instalaci a provozování takového serveru je třeba myslet i na jeho správu a bezpečnost. Samotná instalace či nastavení serveru a všech potřebných služeb zabere spoustu hodin práce. Je potřeba server udržovat aktuální.

Zálohovací řešení

Na co je obzvláště potřeba myslet, a nemělo by se na to zapomínat, je nutnost zálohování. K běžným hostingům jsou rovnou dodávána i zálohovací řešení. V případě Cloudu jste, ale se zálohováním odkázáni sami na sebe. Může tak dojít snadno k situaci, kdy se na to zapomene. Zálohy, které vytváří váš hoster na Cloudu, bývají většinou pouze pro jeho vlastní potřeby (např. pro případ že odejde nějaký hw apod.), nahrátí starého snapshotu ze zálohy tak bývá nákladné a konzistenci dat to samozřejmě také neprospěje.

Proto je dobré mít kvalitně vyřešené zálohování. U webových stránek je zálohování složitější, než u běžných souborů, jelikož se část informací nachází na disku (v souborech) a část se nachází v databázi (ta je přístupná pouze skrze databázový software). To znamená, že nestačí pouze zazálohovat soubory, ale je potřeba vytvořit i automatizovaný export z MySQL databáze, kompletace jednotlivých souborů a jejich komprimace do nějakého rozumného formátu.

Tyto operace se dají automatizovat využitím CRONu (aplikace se stará o pravidelné opakování, chcete-li spouštění), MySQL konzole, nějakého skriptovacího jazyka (např. Bash) a komprimační aplikace (např. Bzip2).

Trvanlivost a spolehlivost záloh

Při zálohování by se také mělo myslet na to, že chceme co nejspolehlivější zálohy, abychom přišli v případě výpadku o co nejmenší množství dat. Zároveň chceme, aby zálohy zabíraly co nejméně prostoru.

Z tohoto důvodu se musí stanovit nějaká inteligentní pravidla, jak se starými zálohami pracovat, aby byly co nejpoužitelnější, ale zároveň co nejmenší.

Běžně to bývá tak, že denní záloha se uchovává 7 dní. Týdenní záloha se uchovává 4 týdny. A měsíční po dobu 3 měsíců.

Postupem zálohování se blíže zabývá Jan Kocmánek ZDE

ZPĚT

David Rubek - sídlo - Žižkova 346, 273 09 Kladno -Švermov, IČO: 616 39 133, Zapsán u: Magistrát města Kladna / odbor obecní živnostenský úřad. Kladno 272 52, Starosty Pavla 44

Tento web k poskytování služeb, zabezpečení Vašich dat a anlýze návštěvnosti používá soubory cookies. Jeho používáním s tím souhlasíte. Rozumím