6/3/2017
Vložil: Sigi
1141
Sdílet: Facebook

Webdesign dříve a dnes

Kdysi dávno, v roce 1991, spatřila světlo světa do té doby neznámá webová stránka. Byla to jednoduchá, textová webovka, napsaná Timem Berners-Leem, která vysvětlovala, jak lze vytvořit server a následně i stránku vlastní. Od té doby webdesign ušel dlouhou cestu, kterou stručně popíšu v následujících odstavcích.

http://line-mode.cern.ch/www/hypertext/WWW/TheProject.html

Z počátku byly webovky považovány primárně za nositele informací, takže jakýkoliv grafický design nebyl prakticky vůbec potřeba. Každopádně, co se týče celkového webdesignu, některé trendy z internetového pravěku se zachovaly dodnes. Příkladem za všechny budiž požadavek na kompaktnost a objemovou nenáročnost. Vzhledem k dobovému, velmi pomalému připojení, musely být stránky vždy optimalizovány vstříc ideálnímu uživatelskému pohodlí, což je dodnes jeden z primárních cílů kvalitního webdesignu. Dnes, v době bleskového připojení, je sice možné svojí stránku naplnit vizuálem nebo datovým obsahem k prasknutí, ale pokud by to mělo být na úkor uživatelova pohodlného brouzdání, nepotká se daná webovka s úspěchem.

http://www.toad.com/

Postupem času se struktura a rozvržení internetové stránky vytvarovali do podoby, kterou můžeme pojmenovat jako “Look and feel”, kdy web sice stále obsahoval především množství textu, ale zároveň se už do hry dostávala základní vizuální kultura, jež podporovala textovou prezentaci a zvyšovala tím její účinnost. Zásadní vizuální změnou bylo používání tabulkových šablon, díky kterým stránka působila mnohem organizovaněji, ale zároveň mohl její tvůrce projevit flexibilitu i originalitu.

http://toastytech.com/evil/

Dalším významným milníkem v historii webdesignu byl nástup a poměrně dlouhé trvání “flashové éry”. Mnozí tvůrci internetových stránek se nechali zlákat možností animace, práce s médii a dalšími vizuálními výhodami, jež Flash nabízí. To samozřejmě vedlo k většímu zájmu o grafický design a nárůstu multimediálního obsahu napříč internetem. Přes veškerou oblibu však flashová éra musela skončit. Jako největší nepřítel se ukázala nemožnost skrze vyhledávače web vhodně propagovat. Dnes máme k dispozici výbornou alternativu pro Flash v podobě HTML 5.

http://www.nrg.be/archived/

 

Následující roky přinesly vzrůstající podporu pro CSS. To vedlo ke zjednodušení práce jak z hlediska designu, tak vývoje. A to především díky možnosti rozdělení procesu vzniku stránky na vizuální a obsahovou, čímž se webdesign stal opět mnohem flexibilnější záležitostí. Heslo “Méně je více” definovalo novou vizuální éru. Vzdušnější design, více prostoru, kvalitní fotografie, přehlednost a snaha o co nejpříjemnější uživatelské prostředí, to vše dodnes definuje kvalitní grafické zpracování internetové stránky.

Současnost je ve znamení využití prostoru a optimalizace webu pro různé zobrazovací zařízení. Responzivní design je nutností a grafika musí být čím dál tím promyšlenější, aby dokázala uživatele zaujmout nejen u stolního počítače, ale i na mobilu s pomalým datovým připojením. Kvalitní webdesign je dnes intuitivní, s kvalitním otextováním a ideální optimalizací, a hlavně uživatelsky přívětivý…

Níže je pro zajímavost a porovnání několik screenshotů webových stránek známých společností dříve a dnes:

Amazon dříve: 

 

Amazon dnes:

 

Ebay dříve:

 

Ebay dnes:

 

Facebook dříve:

 

Facebook dnes:

 

Google dříve:

 

Google dnes:

 

Linkedin dříve:

 

Linkedin dnes:

ZPĚT

David Rubek - sídlo - Žižkova 346, 273 09 Kladno -Švermov, IČO: 616 39 133, Zapsán u: Magistrát města Kladna / odbor obecní živnostenský úřad. Kladno 272 52, Starosty Pavla 44

Tento web k poskytování služeb, zabezpečení Vašich dat a anlýze návštěvnosti používá soubory cookies. Jeho používáním s tím souhlasíte. Rozumím