25/7/2016
Vložil: Jakub
888
Sdílet: Facebook

Přírodní zákony v informačních technologiích

Vše je o správných podmínkách a měřítku

Všechno, co známe funguje za určitých podmínek a v určitém měřítku. Např. taková gravitace a vzájemné působení těles je velmi jednoduše definované a snadno spočítatelné, reálně víme, že existuje. Pokud se však na problém podíváme v jiném měřítku (na částice menší než atomy), zjistíme, že ve hmotě vládnou úplně jiné zákony vzájemné přitažlivosti než gravitace (reálně je síla gravitace mnohonásobně slabší než síla, která drží pohromadě atomy). V tomto malém měřítku náhle gravitace neexistuje.

Příklad z přírody

Velmi dobrým příkladem je pavouk. Pavouk nedosahuje velkých rozměrů. Má opravdu velmi hubené nohy ku svému tělu, nicméně to dostačuje k tomu, aby tělo efektivně unesly. Ve filmech často vídáme obří pavouky (jeden příklad za všechny je Harry Potter, kde jsou pavouci větší než dodávky). Jak by to ale doopravdy vypadalo, kdyby pavouk ztisícinásobil svou velikost a hmotnost?

Bohužel pro pavouka to není příliš pozitivní změna. V měřítku méně než gram, či několika gramů je vše v pořádku. Ale při takovém zvětšení již nebude sedět poměr velikosti nohou ku váze těla. V případě, že pavouka zvětšíme 1000x museli bychom jeho nohy zvětšit 10000x, aby jeho tělo unesly.

Stejně to funguje s každým projektem

Každý projekt má na začátku nějaké cíle, předpoklady a potřeby pro svůj bezproblémový běh. Pokud prodáváte zboží přes e-shop a každou objednávku vybavujete ručně, nemusí to být problém třeba do 50ti balíků týdně. Ale co dělat ve chvíli, kdy bude objednávek 500? A co dělat až jich bude 2500?

Věřím tomu, že každý dobře vymyšlený produkt se dnes může uchytit a najít svého kupce. Nicméně důležité jsou právě úvahy, jak vše rozšiřovat dál (a automatizovat).

V případě že se při "náhlém" přílivu zájemců o produkty či služby poskytovatel služeb rozhodne nesprávně, mohou se našemu pomyslnému pavoukovi utrhnout nohy (služby se např. velmi zpomalí či dočasně pozastaví).

Buďte napřed

„Kdo se přispůsobí, přežije", tak to alespoň říká Darwin. Je třeba být nejen krok napřed před konkurencí, ale i sami před sebou. S naším týmem máme zkušenosti s velkými i malými projekty i s jejich růstem. Dokážeme předpokládat budoucí vývoj, a tak se Vám s námi nestane, že by se vašemu pavoukovi náhle utrhly nožičky.

 

ZPĚT

David Rubek - sídlo - Žižkova 346, 273 09 Kladno -Švermov, IČO: 616 39 133, Zapsán u: Magistrát města Kladna / odbor obecní živnostenský úřad. Kladno 272 52, Starosty Pavla 44

Tento web k poskytování služeb, zabezpečení Vašich dat a anlýze návštěvnosti používá soubory cookies. Jeho používáním s tím souhlasíte. Rozumím