7/5/2017
Vložil: Jakub
1976
Sdílet: Facebook

Jak správně zvolit redakční systém pro nový web?

Důležité otázky na úvod

Ještě než se sejdete se svým programátorem, měli byste mít jasno v několika věcech: Co přesně bude na vašem webu důležité? Budou mít stránky pouze informativní charakter anebo budou obsahovat i nějaké speciální funkce? A v neposlední řadě: Jaký máte připravený rozpočet? Uvedu příklad: Chystáte se spustit web pro svou horskou chatu a rádi byste, aby obsahoval rezervační formulář, díky němuž si budou moci vaši návštěvníci zamlouvat termíny pobytu. Jedním z řešení je jednoduchý webový formulář. V něm návštěvník vyplní své údaje, vybere termíny rezervace a vy jako provozovatel chaty tyto informace dostanete na firemní e-mail. Druhá varianta je mnohem sofistikovanější. Rezervace zadaná ve formuláři se dostane do systému, který objednávku díky vlastnímu kalendáři automaticky zpracuje. Přesně totiž ví, kdy je chata obsazena a kdy nikoliv a zákazníka o možných volných termínech obratem informuje. V momentě provedení rezervace zákazníkem pak dostanete pouze e-mail, který bude vyžadovat váš souhlas s rezervací. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že rozdíl mezi oběma řešeními není velký, opak je pravdou. Zmíněný sofistikovaný systém stojí zhruba o 10 000 Kč více.

Projděme si všechny možnosti redakčních systémů popořádku:

Informační server

Pod pojmem informační server rozumíme místo, kde můžeme číst zprávy, či nějaké tematické články. Mezi běžné funkce informačního serveru patří statické články, možnost psaní článků, které jsou děleny do kategorií. K nim se mohou přiřazovat štítky a návštěvníci pod ně mohou psát komentáře. Ty se mohou buď zobrazovat automaticky, nebo podléhat vašemu schválení. Pro takový web je vhodný jak Wordpress, tak redakční systém, který vám nabídne společnost z vlastní tvorby. Wordpress je v tomto případě nejlevnější varianta. Má však několik úskalí týkajících se bezpečnosti a údržby. Jednoduše řečeno peníze, které ušetříte na tvorbě webu, budete nuceni utratit za servis, správu a aktualizace webu.

Microsite

Microsite je speciální malý web, fungující jako doplněk hlavní webové prezentace. I u ní opět záleží na vašich potřebách. Pokud jde o čistě informativní (propagační) stránku, která bude návštěvníky k objednání služby nebo produktu směřovat na jiný web, je v podstatě jedno zda zvolíte Wordpress či redakční systém vytvořený na míru. V případě, že byste však rádi stránku měnili z konstrukčního hlediska (rádi byste si dodávali do webu nové designové bloky, vypadající jinak než ty předchozí atp.) nejvhodnější volbou je Wordpress s nějakou univerzální šablonou, kterou si může modifikovat i běžný uživatel bez speciálních znalostí. Jestliže bude microsite prodejního charakteru, kde půjde rovnou také o sjednání schůzky nebo nákup, pak je vhodnější redakční systém na míru. Budete - li upravovat jen obsah, ale samotná struktura se měnit nebude, je vhodný v podstatě jakýkoliv redakční systém.

Webová prezentace společnosti

Chcete-li vytvořit statickou prezentaci společnosti, je vhodný jak Wordpress, tak redakční systém na míru. Přitom opět platí, že spuštění Wordpressu je sice levnější varianta, ale při připočtení nákladů na servis, správu a bezpečnostních aktualizací to vyjde cenově nastejno. Počítejte však s tím, že pokud se rozhodnete v budoucnu s webem expandovat a přidat nové uživatelské funkce, Wordpress vás v tomto ohledu může brzdit, což se promítne i do celkových nákladů. Doporučuji proto raději rovnou zvolit redakční systém na míru.

Složité funkční weby a webové aplikace

Pokud od svého webu nebo aplikace očekáváte komplikovanější funkce, je vždy lepší jít cestou redakčního systému na míru. Díky němu bude mít totiž programátor vše pod kontrolou. Většina webů navíc prochází vývojem, protože teprve až po jejich spuštění vám vyplynou specifické požadavky a nároky vašich návštěvníků, v souvislosti s nimiž budete sami přicházet na to, jak by mohl web fungovat lépe. Pro větší modifikace či funkčnosti vám totiž šablona stačit nebude.

Správa a aktualizace Wordpressu

Laikové se často domnívají, že aktualizaci Wordpressu zvládne každý. Opak je však pravdou. Wordpress používá pluginy, které je potřeba kvůli bezpečnosti průběžně aktualizovat. Nejinak je tomu u samotného Wordpressu, jádra redakčního systému, které je nutné ze stejných důvodů udržovat v aktuální verzi. Důležitá je ovšem kompatibilita. Abyste mohli aktualizovat pluginy, je třeba mít vždy zároveň v aktuální verzi i jádro. Některé Wordpressové šablony však nemusí být s novou verzí Wordpressu kompatibilní. Pokud totiž zaktualizujete Wordpress a pluginy ještě nemají nové verze pro novou verzi jádra, přestanou fungovat a systém se zbortí. Dát jej poté znovu do pořádku není nic jednoduchého.

Nechte své starosti odborníkům

Jak je vidět, kvalitní web není vůbec jednoduché vytvořit. Pokud chcete ušetřit čas i peníze, při přípravě své online prezentace, kontaktujte raději nás, a to prostřednictvím našeho webového formuláře.  Sestavíme vám strukturu webu, vymyslíme a navrhneme funkčnost, navrhneme grafiku, logo, vymyslíme marketing, sociální sítě a zkrátka všechno co si v souvislosti s vaším novým webem dokážete představit. Z vaší strany bohatě postačí nápad a chuť se na projektu podílet.

ZPĚT

David Rubek - sídlo - Žižkova 346, 273 09 Kladno -Švermov, IČO: 616 39 133, Zapsán u: Magistrát města Kladna / odbor obecní živnostenský úřad. Kladno 272 52, Starosty Pavla 44

Tento web k poskytování služeb, zabezpečení Vašich dat a anlýze návštěvnosti používá soubory cookies. Jeho používáním s tím souhlasíte. Rozumím